שיטות טיפול

בני אדם לא זהים, לא בגופם, לא באישיות ולא בתגובתם לטיפולים.
כחלק משאיפתי לתת לכל מי שבא יחס אישי וטיפול מותאם אישית, אני מציעה כמה שיטות טיפול בקליניקות וגם משלבת ביניהן כשצריך.
כאן תוכלו למצוא קצת מידע על השיטות שאני מוצאת בהן הכי הרבה יעילות לבעיות נפוצות בקליניקה.

דיקור סיני
טווינא
מוקסה
סוטאי
צמחי מרפא סיניים
רפלקסולוגיה

דיקור סיני

״אחרי שבועיים ללא הפסקה, נעלם הכאב הדוקר שהיה בירך שלי!״ ש׳, תסמונת הירך הקופצת

הדיקור הסיני מוכר על ידי אירגון הבריאות העולמי כטיפול יעיל לכמעט 100 בעיות בריאות שונות כולל:
אלרגיות
ארטריטיס רבמטואידית ניוונית
בחילות והקאות
היפוך עובר
השראת לידה (זירוז לידה)
דלקת בגיד המרפק (Tennis Elbow)
כאב בטן
כאב ברך, גב, כתפיים וצוואר
כאב לאחר ניתוח
כאבי מחזור
כאבי ראש
לחץ דם גבוה ונמוך
סיאטיקה

שזה נהדר, אבל איך זה יכול לעזור לבטן כשדוקרים לך בברך?

כשעובר מתפתח לפני הלידה יש מערכת שאחראית לדאוג שתאים באזורים שונים יהפכו לאיברים הנכונים. חלק ממערכת זו נקראת התאים המארגנים (organizers) שמסמנים את קווי ההפרדה בין האיברים השונים ובין רקמות הגוף השונות. התאים המארגנים חייבים להיות בקשר הדוק בינם לבין עצמם ועם מערכת העצבים המתפתחת כדי לדואג להתפתחות נכונה של הגוף. במבוגרים התאים האלה עוזרים לווסת את הפעילות של מערכת העצבים.

כשהתאים האלה קולטים גירוי של לחץ, חום, או חשמל, יש לזה השפעה הרבה יותר חזקה על מערכת העצבים מאשר אותו גירוי באזורים אחרים בגוף.

לפני 3,000 שנים רופאים סינים לא ידעו את כל זה, אבל במהלך מאות שנים של מחקר וניסוים פרקטים הם למדו שיש נקודות על העור ובתוך השרירים שהן בעלות השפעה על אזורים שונים בגוף ועם הזמן הם פיתחו את הדיקור הסיני הידוע לנו היום.

בטיפול בדיקור סיני המטפל משתמש במחטים דקות, סטריליות וחד פעמיות לגרות את נקודות הדיקור. מחטים מאוד יעילות לטיפול כזה כי הן מאפשרות דיוק רב בטיפול, והן יכולות לגעת גם בנקודות בעור וגם בנקודות יותר עמוקות בשרירים.

הדיקור הסיני מאוד יעיל כשלעצמו, אבל אפשר לשלב אותו גם עם שיטות אחרות כמו טווינא, רפלקסולוגיה או טיפול בעזרת צמחי מרפא.

לשאלות וקביעת תורים לחצו כאן.

 

טווינא

״טיפול חזק, אבל מאוד מרגיע.״ ר׳, כאבים בשכמות

טווינא היא שיטת מגע סינית. השם ׳טווינא׳ נוצר מחיבור של שתי מילים סיניות, ׳טווי׳ שמשמעותה לדחוף ו׳נא׳ שמשמעותה למשוך. מטפלים בטווינא גם לשים, סוחטים, מרעידים ומקישים על שרירים, מפרקים ונקודות דיקור כדי להזרים דם בשרירים ולשחרר מתח מרקמות החיבור בגוף.

טווינא היא שיטת טיפול מאוד יעילה לכאבי שרירים ובעיות מפרקים כמו כאב בברך או בקרסול, כאבי צוואר וגב, כתף קפואה, מרפק טניס (טניס אלבו), סיאטיקה ותסמונת התעלה הקרפלית.

יש בטווינא גם טיפולים למחלות שאינן קשורות למערכת השריר-שלד, כמו אסטמה והתקררות, חיזוק מערכת החיסון, בעיות שינה, שילשולים ועצירות, כאבי ראש, כאבי מחזור ומחזור לא סדיר. יש אפילו טיפולים שמקלים על סימפטומים של גיל המעבר.

טיפול בטווינא הוא בדרך כלל יותר אנרגטי וממוקד מעיסוי רפואי, וכולל עבודה גם על אזור הכאב וגם על נקודות רחוקות שמפעילות את מערכת העצבים או את מערכת החיסון כדי להביא להטבה במצב.

הטיפול בטווינא מתבצע בלבוש מלא, לרוב ללא שמן עיסוי. לפעמים משלבים משחות או קומפרסים בטיפול כשזה מתאים למצב המטופל.

טווינא בדרך כלל תהיה משולבת עם טיפול בדיקור סיני לבעיות כאב ולמחלות פנימיות.

לשאלות וקביעת תורים לחצו כאן.

 

מוקסה

״זה מרגיש כל כך טוב!״ נ׳, בן 15, עייפות כרונית אחרי מחלת הנשיקה

מוקסה הוא השם שניתן לעלי לענה מיובשים וטחונים, או דחוסים לתוך ׳סיגרים׳. בטיפול מבעירים את המוקסה ומחזיקים אותה מעל הגוף (לא במגע עם העור) כדי לחמם, להזרים דם ולגרות נקודות דיקור. משלבים את המוקסה בטיפולי דיקור סיני כשיש צורך.

המוקסה היא כלי טיפול חשוב מאוד לאנשים שסובלים מחולשה או תשישות כרונית, מחלות חורף מתמשכות או תחושת קור עקשנית בגוף.

כל הבעיות האלו קשורות לחוסר אנרגיה בגוף. דיקור סיני, רפלקסולוגיה וטווינא יכולים להפעיל את מערכת העצבים ואת מערכת החיסון ולחזק את יכולת הריפוי הטבעי של הגוף, אבל מוקסה היא אחד הטיפולים היחידים שמכניסים אנרגיה של ממש (במקרה הזה, חום) לתוך הגוף.

אפשר להשתמש במוקסה בכמה דרכים, כולן מחממות בצורה נעימה ללא חשש לכוויות.

אחת השיטות הנפוצות היא להבעיר כמות קטנה של מוקסה על הקצה העליון של מחט דיקור, כך שהמחט מעבירה את החום ישירות לתוך הגוף. ככה אפשר לשלב את התכונות המחזקות של המוקסה עם הדיוק של הדיקור.

עוד שיטה נפוצה היא שימוש במוקסה סטיק (׳סיגר׳ של מוקסה), שמעבירים מעל אזור הכאב.

רוב האנשים שמכירים את המוקסה מכירים את המוקסה סטיק, שהוא בטוח לשימוש ביתי וידוע כחלק מהטיפול הקלאסי להיפוך עובר.

כאן תוכלו לראות את התוצאות של אחד המחקרים הגדולים ביותר שבדק את יעילות השימוש במוקסה להיפוך עובר (באנגלית).

לשאלות וקביעת תורים לחצו כאן.

סוטאי

״הטיפול הכי יעיל שעשו לי אי פעם.״ ל׳, מטפלת בנכה

סוטאי היא שיטה יפנית שמשלבת תנועות ונשימות כדי לטפל בכאבי שרירים וחוסר תיפקוד של מפרקים. מה שמייחד את הסוטאי הוא שהטיפול נעשה רק בעזרת תנועות שלא מעוררות כאב או אי נוחות.

בטיפול סוטאי המטופל והמטפל עובדים ביחד כדי לבצע סט של תרגילים קלים ולא כואבים שמשחררים מתח מהשרירים ומטפלים בחוסר איזון. לפי תורת הסוטאי, כאב הוא תמרור עצירה: אם פעולה מסויימת גורמת לכאב, המטופל לא צריך לבצע אותה.

שיטת הסוטאי פותחה על ידי רופא יפני בשם קייזו השימוטו. הוא שירת כרופא בצבא היפני במלחמת העולם הראשונה ולאחר מכן עשה התמחות בנוירולוגיה והפך למנתח נוירולוגי. יותר מאוחר כשהוא חיפש דרכים חדשות לעזור למטופלים שמצבם לא השתפר אחרי ניתוח הוא הלך ללמוד רפואה סינית וקינזיולוגיה. הוא המציא את תרגילי הסוטאי כדי לטפל בכאבים ולשקם פציעות שהרפואה המערבית לא יכלה לרפא.

מומלץ להגיע לטיפול בבגדים נוחים.

לשאלות וקביעת תורים לחצו כאן.

 

צמחי מרפא סיניים

 ״אני יודעת שזה צריך להיות מגעיל, אבל אני רוצה עוד. הגוף שלי חושב שזה הדבר הכי טוב בעולם!״ ה׳, בת 11

לכל תרבות אנושית יש את רפואת הצמחים שלה. מה שמייחד את תורת צמחים הסינית הוא שיש בידינו ספרות כתובה של יותר מאלפיים שנה שמתארת את השפעת צמחי המרפא ופורמולות הצמחים על מחלות שונות, כך שנוכל ללמוד מניסיון שאין דומה לו בעולם הצמחים.

תורת הצמחים היא חלק בלתי נפרד מהחיים הסיניים והמטבח הסיני. פעם בזמן הלימודים שלי בסין זכיתי לראות בחור חולה מקבל מרופא מומחה מרשם למרק עוף עם צמחי מרפא, והבחור היה צריך ללכת למסעדה כדי למלא את המרשם.

בנוסף למרק עוף יש ברפואה הסינית מתכונים (פורמולות) לחיזוק מערכת החיסון, לאסטמה ואלרגיות, לאנמיה ותשישות, לווירוס בטן ושפעת, ללחץ נפשי ובעיות שינה. יש גם פורמולות לבעיות פוריות, לבעיות בהיריון ולשיקום אחרי לידה. יש אפילו פורמולות שמטפלות בנשירת שיער ובג׳ט לג.

והכי חשוב, אחרי יותר מאלפיים שנה של ניסיון קליני, הפורמולות שבשימוש היום עובדות לא רע בכלל.

לשאלות וקביעת תורים לחצו כאן.

 

רפלקסולוגיה

״הרפלקסולוגיה גם נעימה מאוד וגם מפסיקה את כאבי הראש!״ י׳, מיגרנות

רפלקסולוגיה היא שיטת טיפול יעילה מאוד לכאבי גב, צוואר וכתפיים, בעיות ברכיים וסיאטיקה, וגם לבעיות שקשורות ללחץ נפשי כמו חרדות, בעיות עיכול וכאבי ראש.

מטפלים ברפלקסולוגיה מעסים ולוחצים על אזורים מסויימים בכפות הרגליים אשר משקפים שרירים, עצמות, עצבים ואיברים פנימיים. אזורי השיקוף בכף הרגל פועלים בצורה דומה לנקודות דיקור, והמגע בהם יכול להשפיע חזק על מערכת העצבים.

המטרה של טיפול ברפלקסולוגיה היא לשחרר לחצים מהגוף ולווסת את מערכת העצבים, ועל ידי כך לאפשר לגוף לרפא את עצמו בצורה יותר יעילה ומהירה.

הטיפול עצמו מאוד נעים ומרגיע. נפוץ מאוד שאנשים נרדמים תוך כדי טיפול ברפלקסולוגה ומתעוררים בסוף עם תחושה רגועה ורעננה.

הטיפול מתבצע בכפות הרגליים בעזרת קרם רגליים. מומלץ להגיע עם רגליים נקיות ובנעליים נוחות.

לבעיות של כאב אני לרוב משלבת דיקור סיני ורפלקסולוגיה, אולי עם שיטות אחרות כמו כוסות רוח, סוטאי או טווינא. לבעיות שקשורות ללחץ נפשי אני בדרך כלל משלבת רפלקסולוגיה עם דיקור סיני ופורמולת צמחים שמטפלת בסטרס.

לשאלות וקביעת תורים לחצו כאן.